WILLOSPON - CO TO JEST I JAK GO STOSOWAĆ?

30-03-2023

Willospon - żelatynowa gąbka hemostatyczna

Willospon to sterylna żelatynowa gąbka hemostatyczna pochodzenia wieprzowego, nierozpuszczalna w wodzie, łatwa w obsłudze i wchłanialna. Gąbke Willospon można przycinać do pożądanego rozmiaru, przy czym podczas tej czynności nie ulega kruszeniu. Jej celem jest jest ułatwienie tamowania krwawienia z żył lub tętni, znajduje zastosowanie również tam gdzie nie można wykonać innych konwencjonalnych zabiegów hemostatycznych (zszywanie, kompresja, wiązanie itp.) Gąbka Willospon wykonana została w 99,3% z żelatyny wieprzowej i w 0,7% z laurylosiarczanu sodu. Gąbka w kolorze białym, charakteryzująca się jednorodną porowatością. 

Willospon to sterylna żelatynowa gąbka hemostatyczna pochodzenia wieprzowego, nierozpuszczalna w wodzie, łatwa w obsłudze i wchłanialna. Gąbke Willospon można przycinać do pożądanego rozmiaru, przy czym podczas tej czynności nie ulega kruszeniu. Jej celem jest jest ułatwienie tamowania krwawienia z żył lub tętni, znajduje zastosowanie również tam gdzie nie można wykonać innych konwencjonalnych zabiegów hemostatycznych (zszywanie, kompresja, wiązanie itp.) Gąbka Willospon wykonana została w 99,3% z żelatyny wieprzowej i w 0,7% z laurylosiarczanu sodu. Gąbka w kolorze białym, charakteryzująca się jednorodną porowatością.

Jak działa produkt Willospon?

Po nasyceniu krwią produkt pobudza proces krzepnięcia, średnio w ciągu 3 minut, służąc jako środek pomocniczy do kontroli miejscowego krwotoku. Jeżeli hemostatyczna gąbka żelowa Willospon została zastosowana właściwie i w odpowiedniej ilości, wchłania się w ciągu 3-4 tygodni. Ilość użytego produktu i jego wchłonięcie zależy od rozległości powierzchni krwawienia i rodzaju tkanki, na której umieszczono produkt. 

Wskazania: 

Hemostatyczną gąbkę żelatynową Willospon można stosować w postaci suchej lub nasączonej sterylnym roztworem soli fizjologicznej podczas zabiegów chirurgicznych, z wyjątkiem zabiegów okulistycznych, przykładając ją w miejscu krwawienia lub lekko uciskając. Gąbkę Willospon można przycinać do żądanego rozmiaru za pomocą sterylnych nożyczek, przy czym nie ulega ona wtedy kruszeniu. Gąbka żelatynowa Willospon charakteryzuje się niską przyczepnością do kleszczy oraz narzędzi chirurgicznych. 

Gąbkę hemostatyczną Willospon Standard można stosować podczas zabiegów chirurgicznych w obrębie narządów miąższowych, klatki piersiowej, ucha, nosa i gardła oraz podczas zabiegów neurochirurgicznych. Natomiast gąbka Willospon Special to cieńsza gąbka do stosowania w chirurgii naczyniowej w celu ograniczenia krwawienia podczas rekonstrukcji naczyń krwionośnych. 

Przeciwwskazania: 

  • nie stosować gąbki żelatynowej Willospon do zamykania ran na skórze, ponieważ może to utrudniać proces gojenia, 
  • nie stosować gąbki żelatynowej Willospon w jamach wewnątrznaczyniowych ze względu na ryzyko embolizacji, 
  • nie stosować gąbki żelatynowej Willospon podczas zabiegów embolizacji, 
  • nie stosować gąbki żelatynowej Willospon u pacjentów ze stwierdzoną alergia na produkt, 
  • nie stosować gąbki żelatynowej Willospon na zainfekowane rany, 
  • nie stosować gąbki żelatynowej Willospon w przypadku silnego krwotoku tętniczego, zastoju krwi lub innych płynów ustrojowych orz gdy źródło krwotoku jest całkowicie zamknięte, 
  • nie stosować gąbki żelatynowej Willospon w zabiegach poporodowych oraz w celu opanowania tego rodzaju krwotoku. 

Jak stosować produkt Willospon? 

Zawsze należy używać minimalnej ilości produktu koniecznej do uzyskania hemostazy. Gąbkę żelatynową Willospon można stosować w postaci suchej lub nasączonej roztworem soli fizjologicznej. Przyłożyć do miejsca krwawienia, lekko uciskając, aż do opanowania krwawienia. Jeżeli hemostaza nie zostanie osiągnięta w ciągu 3 minut z powodu rozległego krwawienia, można zastosować drugą gąbkę żelatynową Willospon. W razie możliwości po opanowaniu krwawienia usunąć produkt z miejsca zastosowania, aby uniknąć ryzyka przemieszczania się gąbki i ewentualnego ucisku sąsiednich struktur. Jeżeli produktu nie można wyjąc po uzyskaniu hemostazy, należy starannie usunąć jego nadmiar i umieścić w pojemniku na odpady biologiczne. 

Usunąć hemostatyczną gąbkę żelatynową Willospon z miejsca zastosowania, jeśli użyto jej w otworach kostnych, na rdzeniu kręgowym i/albo na skrzyżowaniu włókien nerwowych lub na skrzyżowaniu wzrokowym, bądź na obszarach otaczających nerw lub z nimi sąsiadujących, ponieważ zwiększenie objętości produktu może powodować ucisk prowadzący do uszkodzenia tkanki nerwowej. 

Hemostatyczna gąbka żelowa Willospon dostępna jest w rozmiarach: 

  • 20925NL - Willospon Standard- hemostatyczna gąbka żelowa rozm. 80x50x10 mm
  • 20945NL - Willospon Special- hemostatyczna gąbka żelowa rozm. 80x50x1 mm

Polecane produkty

Willospon - żelatynowa gąbka hemostatyczna

Willospon - żelatynowa gąbka hemostatyczna

Willospon to sterylna żelatynowa gąbka hemostatyczna pochodzenia wieprzowego, nierozpuszczalna w wodzie, łatwa w obsłudze i wchłanialna. Gąb...